Як відрізнити справжні мясні товари від підробки: фальсифікація

Чим різняться підробки мясних товарів і оригінали? Як правильно відрізнити фальсифікат від оригінальної продукції? Визначення за зовнішнім виглядом і властивостями

Склад не розшифрований

Далеко не кожен споживач знає складні назви, а також розшифровки безлічі харчових добавок.

Існує думка, що всі харчові добавки, які починаються з літери Е, це погано. Насправді немає. Серед них є абсолютно нешкідливі, безпечні, і навіть корисні інгредієнти. Але є й ті, які додавати небажано. Але оскільки закон дозволяє їх використовувати, то багато виробників з задоволенням це роблять.

В основному такі добавки потрібні для посилення смаку, маскування не самого доброго сировини, додання красивого кольору, а також поліпшення запаху і збільшення терміну придатності. Але в добавок є і зворотна сторона. Це шкоду, що наноситься організму людини.

Бо часто за допомогою таких буквено-цифрових кодів приховують різні добавки. І в складі відсутня розшифровка.

Відсутність розшифровки дає можливість безперешкодно використовувати у м’ясних продуктах трансжири, маргарин, рослинний білок і так далі.

Згідно з чинним законодавством, при використанні харчових добавок виробник повинен зазначити їх функціональне призначення, а також найменування у вигляді повної назви, або ж цифрового позначення. Але багато хто цього не роблять. І все одно така продукція лежить на прилавках.