Здрастуйте, дорогі читачі! З покупкою молока раніше було набагато простіше. З сусідніх сіл приїжджали машини. Наші батьки та бабусі йшли з бідонами, купували свіже молоко, і його вживали в їжу різними способами. Зараз же асортимент на полицях величезний. Але фальсифікація молока стала звичним явищем.
Не зовсім зрозуміло, де підроблене молоко, а де справжнє. Різноманітні написи, дивні назви та доповнення до них.
Розібратися у всьому цьому асортименті не так просто. Але можливо.
Оскільки фальсифікація молока і молочних продуктів може завдати шкоди, а також не дати очікуваної користі, слід вчитися розпізнавати обман.
Щоб стати експертом у цій сфері, чітко розуміти, який продукт фальсифікація, а де натуральна молочна маса, варто вивчити види обробки і використовуються різновиди сировини.
Немає сенсу розповідати про те, що молоко може бути коров’ячим, козячим, буйволинным, овечим і так далі. Але у 95% випадків у продаж надходить саме коров’яче молоко.
Види сировини
Нас цікавить фальсифікація молока і методи її визначення. Але для цього спочатку потрібно зрозуміти, як взагалі буває молоко.
Почнемо з типу сировини. Тут йде поділ питного молока на 3 категорії.
- Незбиране. Найбільш натуральне. На склад ніяк не впливають технологічними методами. Для незбираного молока характерні коливання рівня жирності, оскільки його не нормалізують. Але в деяких випадках змішують і незбиране нормалізоване молоко;
- Нормалізоване. Цей напій має відсоток жирності, доведений до норми. Визначається стандартами;
- Інструменти. Все частіше продають молоко саме з такими написами. Тільки не думайте, що це підробка молока. Суть в тому, що молоко випарюють, створюючи порошок. Потім його змішують з водою, що і дозволяє отримати продукт. Плюс додають молочні жири. У плані харчової цінності відновлене молоко від цільного не відрізняється. Але новий регламент говорить, що такий продукт слід називати молочним напоєм.
Поки мова не йде про молоко фальсифіковане. Але важливо розуміти, що за такими написами часом ховається зовсім не те, що в теорії має бути.
Розбираємося з температурною обробкою
Вибираючи товар, потрібно знати не тільки про те, як відрізнити справжнє молоко від підробки. Також слід розбиратися в особливостях термообробки.
Це дає можливість розуміти, що ховається під тими чи іншими написами на упаковці.
Тут виділяють такі різновиди:
- Пастеризоване. Найбільш популярний спосіб термообробки. Сировина піддається впливу температур нижче точки кипіння. За рахунок пастеризації видаляється основна маса мікрофлори, але при цьому молоко зберігає набір вітамінів, смак і аромат;
- Кип’ячене. У промислових умовах кип’ятіння не використовують. Це виключно домашній спосіб обробки;
- Топлене. Має характерний карамельний присмак, а також кремовий відтінок. Досягається за рахунок тривалої витримки під дією високих температур. Але рівень биоценности знижується;
- Стерилізоване. У плані тривалості зберігання самий значний показник. Обробляють температурою вище 100 градусів Цельсія. З молока пропадають всі мікроорганізми;
- Ультрапастеризоване. Метод шокової терапії. Спочатку молоко нагрівають до 150 градусів, після чого відбувається різке охолодження. Бактерії знищуються, а от смак і вітаміни залишаються. Термін зберігання до 6 місяців;
- Парне. Максимально свіже. Прямо з-під корови. Найсмачніше. Максимум користі. Але і патогенні бактерії присутні. Тому в магазині знайти парне молоко неможливо.
Важливо розуміти, що багато способи фальсифікації молока не можуть завдати такої ж шкоди, як деякий парне молоко. Адже якщо не знаєте, що це за корова, яка у неї стан здоров’я, умови утримання, можна серйозно постраждати. Особливо не рекомендується давати парне молоко невідомого походження дітям.
Перевірка на свіжість
Взагалі молоко фальсифікат може бути різним. Це як спроба видати несвіжий продукт за свіжий, так і використання різних добавок та замінників, що впливають на якість і натуральність.
Є кілька варіантів того, як роблять підроблене молоко. Але при покупці не менш важливо придбати свіжий товар.
Виділимо наступні способи перевірки свіжості.
- Сода. Потрібно налити половину склянки молока, і додати половину чайної ложки соди. Слідкуйте за реакцією. Якщо утворилася піна, то молоко вже не свіже;
- Кип’ятіння. Перевірений часом метод. Потрібно залити рідину в ємність, поставити на вогонь, і дочекатися закипання. Якщо згорнулося, то молоко треба виливати;
- Метод краплі. Більше підходить для домашнього молока, а також покупного з високою жирністю. Опустіть у молоко зубочистку, і нанесіть на ніготь. Якщо рідина не розповзається, це свіжий продукт. Якщо розтеклося, в складі є вода, і термін придатності закінчився.
Хоча вважається, що простіше і правильніше за все перевіряти кисле молоко носом. Якщо відчуваєте різкий, а також кислуватий запах, висновок очевидний. Ще дивіться на нерівномірні згустки, а також утворення білих вкраплень, що нагадують пластівці.
Перевірка на якість і натуральність
Зараз фальсифікують молоко з допомогою різних добавок, які збільшують термін служби, нормалізують колір, додають обсяг і так далі. В основному це звичайна вода, сода, крохмаль та ін
Вважається, що перевірити на натуральність можна за допомогою кішки. Нібито тварина пити підроблене молоко не буде. Але говорити про 100% точності методу не доводиться. Деякі кішки особливо не вибагливі. Плюс виробники можуть застосовувати добавки, які навіть залучають вусатого.
Проблема молока в тому, що на його основі роблять безліч продуктів. В результаті з’являються підроблені сири, фальсифікати сиру, а також підробки вершкового масла. Не забуваємо про сир і сметану.
Є кілька способів, що дозволяють перевірити молоко на можливий фальсифікат.
Колір
Натуральне молоко має жовтуватий відтінок. Якщо перевірка кольору дає зрозуміти, що воно біле, або біле з синім відтінком, у складі є домішки. Виробники використовують борошно, крохмаль, а також крейда.
Наявність крохмалю
Крохмаль додають знежирене молоко, щоб надати густоту. Плюс використовують рослинні жири. Ось і виходить підробка, що імітує натуральну рідина з високою жирністю. Для перевірки на крохмаль потрібен йод. Потрібно капнути його в рідину, і подивитися на реакцію. Якщо бачите синій колір, крохмаль є. Якщо утворилися жовтуваті кола, то обійшлося без додавання цього компоненту.
Вода у складі
Щоб перевірити, розбавляли продукт водою, потрібно взяти медичний спирт. Такий тест підійде лише для перевірки коров’ячого молока, у складі якого присутній казеїн. У козячому його немає. Потрібно змішати спирт і молоко в співвідношенні 2 до 1. Або беріть горілку.
Збовтайте протягом хвилини. Налити в блюдце. Якщо майже відразу з’явилися пластівці, у складі багато казеїну. Тобто молоко високої якості. Якщо реакція зайняла багато часу, або пластівці взагалі не утворилися, що продукт сильно розбавлений водою.
Тест теплою водою
Ще один спосіб для перевірки наявності сторонніх рідин у складі. Причому метод підійде для тестування коров’ячого та козячого молока. Потрібно налити склянку теплої води, і поступово додавати туди молоко. Якщо відбувається моментальне змішування компонентів, це розбавлений продукт. Якщо утворюється згусток молока, ви взяли якісний товар.
Антибіотики і домішки
Для збільшення терміну придатності до складу додають антибіотики. Перевірка проводиться легко. Потрібно залишити молоко в ємності, не закриваючи щільно кришку, при кімнатній температурі на добу. Натурпродукт швидко сквашується і стає желеподібним. Молочний напій з антибіотиками не змінюється. Це обумовлено тим, що антибіотик перешкоджає процесу росту бактерій.
Сода і саліцилова кислота
Знову ж застосовують на виробництвах для збільшення терміну придатності. Тут потрібно лакмусовий папірець. Опустіть індикатор в рідину. Якщо є сода, папірець стане синьою. Якщо використовувалася кислота, то червоною.
Перевірка оцтовою кислотою. Визначає наявність домішок у складі. Потрібно лише капнути кислоту в молоко. Якщо утворюються бульбашки, то домішки є. Це фальсифікат.
Підводимо підсумки
Підроблене молоко — це не порошок, який змішали з водою, і відправили на продаж. Як ви могли бачити, з сухого порошку також виходить не самий поганий за якістю продукт.
Куди небезпечніше купувати кисле, а також розбавлене різними компонентами молоко. Будьте уважними, і не забувайте про елементарні правила перевірки на свіжість і на натуральність.
Як часто вживаєте молоко? П’єте сирим чи використовуєте для приготування різних страв? За якими критеріями вибираєте в магазині?
Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.
На цьому все. Спасибі за увагу!
Підписуйтесь, залишайте коментарі, задавайте питання і розповідайте про проект друзям!