Як відрізнити справжню трудову книжку від підробки

Список ознак, за якими можна відразу визначити підробку трудової книжки. Чим характеризується контрафакт і фальсифікат. Актуальні та докладні поради

 

Привіт! Кожна людина, приходячи на роботу, зобов’язаний пред’явити трудову книжку. Ось тільки не завжди цей документ виявляється справжнім. Причина проста. Реального стажу або навичок недостатньо для цієї посади. Підробивши книжку, або записи в ній, шанси влаштуватися на гарне місце підвищуються. Важливо розуміти, що підробка трудової книжки — це можливість зіткнутися з кримінальною відповідальністю.

Для роботодавця — це ризик найняти некваліфікованого, або проблемного людини. Адже деякі люди приносять нові книжки, щоб приховати деякі неприємні факти з минулих місць роботи. Іноді в документ вносяться липові дані.

Треба розібратися в тому, як відрізнити справжню трудову книжку від підробки, і яка відповідальність загрожує за підробку документа, а також за внесення неправдивої інформації до нього.

 

Способи відрізнити підробку

Підробленими документами зараз нікого не здивуєш. Активно підробляють сертифікати вакцинації, продають фальшиві квитки на літак. Та й ті ж підроблені ОСАЦВ зовсім стали справжньою проблемою для автомобілістів.

на Жаль, але підроблена трудова книжка зараз не рідкість. І безліч роботодавців з цим стикалися на власному досвіді.

Щоб підроблена трудова не стала проблемою для фірми або організації, потрібно обов’язково перевірити документ.

Обов’язок роботодавця або керівника відділу кадрів полягає в тому, щоб знати, як розпізнавати фальшивки. Фейковим може бути і не сам документ. Зараз фальсифікація запису в трудовій книжці теж поширена практика.

Компанії не потрібні проблеми з законом, а також точно не потрібні співробітники-шахраї. Так що один з представлених способів точно допоможе вивести брехуна на “чисту воду”:

  • порівняти дату випуску і серійний номер;
  • звернутися на минуле місце роботи;
  • перевірити зовнішні параметри документа.

Фальсифікація трудової та її вміст — це серйозний злочин. Така книжка-підробка може доставити багато клопоту і роботодавцю. Тому треба ретельно перевіряти кожної людини, якого цікавить робота. Вивчивши документ, роботодавець вирішить, чи варто таку людину брати.

Будь-яка порядна організація виступає категорично проти фальсифікації трудових книжок, а також інших документів.

 

Дата випуску і серійний номер

Ті, хто вирішують підробити трудову книжку, часто не враховують, що фальшивку можна легко розпізнати. Потрібно лише порівняти дату випуску документа і серійний номер.

У кожній трудовій, незалежно від року випуску, є серія та номер. Вони відповідають певному році. Ці дані зазначені у верхній частині на першому аркуші.

В період з 1975 до 2003 року всі книжки мали серію АТ. Номер позначали римськими цифрами від I до X, в залежності від року випуску.

Починаючи з 2004 року, серію АТ замінили на ТК. А номери від I до V.

У книжок до 1975 року цифрових і буквених маркувань не було. Тому в плані підроблення вони були найлегшими.

Минуле місце роботи

Якщо є підозра, що це підроблена трудова книжка при працевлаштуванні людини, можна скористатися ще одним способом перевірки. Потрібно звернутися до попереднього роботодавця, а також отримати необхідні відомості.

Подають письмові запити, або звертаються по телефону.

Виконана підробка запису в трудовій книжці може вказувати на те, що людина останні 4-5 років працював у великій організації на хорошій посаді. Але по факту він був безробітним. Прикладів безліч.

Перевіряючи інформацію з колишнього місця роботи, потрібно дізнатися наступне:

  • в який період чоловік працював в компанії;
  • точна дата прийому на роботу і дата звільнення;
  • причина, по якій чоловік пішов з роботи.

Ще підроблена запис у трудовій книжці робиться з метою приховати дійсні причини відходу з попереднього місця.

Врахуйте, що за законом ви зобов’язані повідомити потенційного співробітника про намір перевірити дані про нього через попереднє місце роботи. Робиться це в письмовому вигляді під розписку.

Зовнішні характеристики документа

Оскільки трудові реалізують без особливого контролю, а також у багатьох місцях, то не дивно, що іноді в руки покупцям трапляються фальшиві документи.

Хтось свідомо їх набуває. Інші ж навіть не підозрюють, що вони купили.

При цьому підроблений і оригінальний документ володіють певними відмінностями. Визначити це можна за наступними параметрами:

  • на оригіналі передбачено кілька ступенів захисту;
  • наноситься водяний знак;
  • присутня назва компанії, яка друкувала документ;
  • з 2003 року розмір книжок має бути 8,8х12,5 см з 44 сторінками;
  • книжки з 1974 до 2003 року були розміром 10х14 см, а кількість сторінок становило 40 штук;
  • обов’язково повинен бути титульний аркуш, куди вносяться дані про співробітника.

Що ж стосується підробок, то вони можуть відрізнятися за розміром, виділятися відсутністю захисних елементів, іншим кількістю сторінок. Ще підробки часто мають орфографічні та пунктуаційні помилки. Зміст тексту відрізняється логічними суперечностями.

Підробка підпису в трудовому договорі ще половина справи. Також потрібно поставити печатку організації. А за підробку печатки винного чекає додаткова відповідальність.

Що робити з підробленої трудової і чим це загрожує

Припустимо, що роботодавець з’ясовує — дані в книжці не відповідають справжньої інформації. Що робити в такій ситуації?

Для початку потрібно дізнатися, чи знає співробітник про наявність у нього підробленого документа. Якщо ні, то він фактично невинний. Потрібно тоді звернутися на минуле місце роботи, і попросити виправити запис.

Якщо роботодавець вважає, що підробка запису в трудовій — це справа рук потенційного співробітника, тоді потрібно звертатися в поліцію, прокуратуру або трудову інспекцію.

Важливо розуміти, що підробка стажу в трудовій книжці — це кримінальний злочин. КК РФ представляє відразу 3 статті, за якими регламентується відповідальність за підробку записів у трудовій книжці:

  • стаття 327 (Підробка, виробництво і збут фальшивих документів);
  • ст. 159 (Шахрайство);
  • стаття 292 (Службове підроблення).

За якою саме стаття буде покараний в підсумку винний, вже вирішить суд після детального розгляду всіх обставин.

Можливі санкції

Вже очевидно, що підробка підпису в трудовій, як і внесення будь-яких неправдивих даних — це підсудна справа. Але яким саме чином буде покараний людина, залежить від ситуації і від статті, яку застосують в суді.

Якщо дію було зроблено з шахрайських мотивів, тоді справу розглянуть за статтею 159. Тут можливі такі варіанти покарання:

  • грошовий штраф у розмірі до 120 тисяч рублів;
  • громадські роботи протягом 360 годин;
  • примусові роботи до 1 року;
  • ізоляція та судові заборони до 2 років;
  • ув’язнення до 4 місяців;
  • позбавлення волі до 2 років.

Якщо ж людина підробляв і продавати підроблені трудові книжки, це вже буде стаття 327.

Санкції тут наступні:

  • ізоляція та судові заборони до 2 років;
  • примусові роботи до 2 років;
  • ув’язнення до 6 місяців;
  • позбавлення волі до 2 років.

Коли людина свідомо використовує фальшиву трудову книжку, бажаючи влаштуватися на хорошу роботу з допомогою підроблених записів, тоді тут потрібно відштовхуватися від статті 327 пункт 3.

Варіанти покарання наступні:

  • грошовий штраф до 80 тисяч рублів;
  • обов’язкові роботи до 480 годин;
  • виправні роботи до 2 років;
  • арешт строком до 6 місяців.

Іноді підроблені записи робить посадова особа. Саме цей чоловік і буде відповідати перед законом за статтею 292. Покарання такі ж, як і в пункті 3 статті 327.

Що робити, якщо підробка трудової — вина роботодавця

Трудова книжка потрібна для внесення даних про працівника, виконуваної роботи, стаж, а також про переведення на іншу роботу, нову посаду. Тут же прописують факти звільнення і припинення трудової діяльності.

Документ буде вважатися підробленим, якщо роботодавець внесе в нього неправильну, неточну інформацію, а також пропише некоректні дані про період роботи, його посади та ін

Якщо таке сталося, необхідно зробити наступне:

  • звернутися в організацію, де допустили помилку;
  • написати заяву про внесення змін у документ;
  • передати трудову для виправлення;
  • забрати документ з правильною інформацією.

Але буває так, що заява не схвалили, або внести зміни неможливо. Таке відбувається, коли архів не зберігся, компанія припинила існування і ін

В цьому випадку потрібно звертатися в суд. Там писати заяву про встановлення факту належності документа. Рекомендується зібрати максимальну кількість документів, що підтверджують факт роботи в організації. Ще не завадять свідки. Наприклад, це можуть бути колишні колеги по роботі, які працювали або працюють на цій же фірмі. Вони зможуть підтвердити, що людина займав конкретну посаду, а також працював в певний період.

Підводимо підсумки

Трудові книжки вважаються пережитком минулого. І це цілком об’єктивна оцінка ситуації.

Але їх продовжують активно використовувати. Це дає можливість шахраям реалізовувати підроблені бланки. А недобросовісним працівникам підробляти відомості, а також вносити неправдиву інформацію в корисливих цілях.

Як довго ще трудові будуть доставляти неприємності, тут сказати складно. Але все йде до того, що у підсумку документ скасують.

Як ставитеся до трудових книжок? Варто їх скасувати повністю? Хто стикався з підробленими бланками?

Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.

На цьому все. Будемо прощатися. Спасибі за увагу!

Підпишіться, залиште коментар, а також поставте питання і розкажіть про проект друзям!