Ремонтні та будівельні роботи часто вимагають використання цементу. Це основа, до якої пред’являються підвищені вимоги щодо якості, надійності, а також довговічності. Але часом виявляється, що якість вкрай низьке. Вся справа в недобросовісних продавців або виробників. Сьогодні розповімо про те, як відрізнити справжній цемент від підробки.
Купивши мішок з підробленою продукцією, можна серйозно постраждати. Не тільки у фінансовому плані. Споруда може зруйнуватися, конструкція обвалитися.
Тому уважно контролюйте і слідкуйте, щоб вам не попався контрафакт цемент.
Що вказує на якісну продукцію
Для початку розповість про те, яким повинен бути дійсно якісний цемент. Вирушаючи в магазин і купуючи такий товар, можна бути впевненим, що завод виготовив склад строго по ГОСТу, і є сертифікованим виробником.
- Заводська упаковка. Обов’язково містить усю необхідну інформацію про товар. Це марка, вага, дата виготовлення, а також термін придатності, умови зберігання. Тут же присутні контактні дані та сертифікати якості. Якщо бачите непоказну упаковку без якої-небудь інформації, перед вами напевно підробка;
- Вага фасованого цементу. Часто цемент продають в мішках. На них чітко вказує вага, а також допустима похибка. Відповідальний виробник не має похибку більше 1 кг. Оптимальна і допустима похибка — це +500/-200 грам на мішок вагою 50 кг;
- Документація від виробника. На кожну партію сухих сумішей повинна додаватися документація. Вона служить підтвердженням якості, а також походження будматеріалу. Пакет документів складається з паспорта якості та висновку про фізико-хімічні властивості;
- Упаковка тривалого зберігання. Оскільки сухий цемент пред’являє підвищені вимоги до умов зберігання, відповідальні виробники застосовують спеціальну упаковку. Це багатошарові мішки. Вони не допускають контакту з вологою, а також з сонячними променями. Розташовуватися мішки повинні на піддонах. Зверху йде термоплівка. А місця для зберігання вибирають сухі і добре вентилюються.
При невідповідності цим вимогам і умовам, можна зробити висновок про те, що перед вами контрафактний цемент. Або ж продукція сумнівної якості та невідомого походження. Придбавати і використовувати її настійно не рекомендується.
Як виробляють і продають підроблений цемент
Багатьом буде цікаво дізнатися, як саме підроблений цемент потрапляє на ринок, якими методами його виробляють, а також в подальшому реалізують.
насправді схема досить проста, але робоча. Включає в себе кілька основних етапів.
- Закупівля навалом. Шахраї звертаються до виробників цементу. Закуповують великі партії за оптовою ціною. Виробник навряд чи буде перевіряти, хто і навіщо купувати товар. Тут головне отримати прибуток. А оптові покупці, як не дивно, найбільш вигідні;
- Додавання дешевих компонентів. Щоб здешевити цемент, його частково замінюють на більш дешеві компоненти. Це зола, шлаки, мінеральний порошок, стара цементна крихта і так далі;
- Виготовлення упаковки. Тут є 2 варіанти. Або шахраї виробляють власну упаковку, або копіюють пакувальні мішки відомих виробників. Другий варіант більш популярний, оскільки так більше шансів швидко реалізувати контрафактну продукцію.
Є ще один спосіб фальсифікації. Заснований він на самому простому і банальне недовазі.
Принцип такий:
- закуповується фасована продукція;
- частина сухої суміші забирається з мішків;
- упаковка запечатується;
- зібрані з безлічі мішків кілограми цементу збираються в окремі мішки;
- асорті з цементу продається у вигляді нового цілого мішка.
У підсумку виходить, що шахраї продають умовно 100 кг цементу за ціною 120 кг. 20 кг реалізованої суміші — це чистий прибуток.
Тільки важливо розуміти, що тут рахунок йде не на десятки, а на сотні, і навіть тисячі кілограм. Так що бізнес виходить дуже вигідним.
Перевагою такого виду шахрайства для споживачів є те, що тут хоча б якість сухої суміші може бути високим. А недостача в кілька кілограм на 1 мішок не настільки істотна.
Як розпізнати підроблений цемент
Тепер до питання про те, як визначити підроблений цемент, і на які основні моменти треба звертати увагу.
Якщо говорити про фасований, тобто тарований цемент, то зазвичай його підробка визначаться за кількома основними ознаками. А саме:
- на упаковці відсутня інформація про виробника, а також контактні дані, адреси;
- відсутній знак обов’язковій сертифікації;
- немає відомостей про сертифікаті відповідності;
- не наноситься номер сертифіката та його термін дії;
- немає даних про те, хто видав сертифікат;
- найчастіше на підробках зустрічається знак добровільної сертифікації;
- некоректно позначені нормативні документи;
- спостерігається недовага більш ніж 0,5 кг на 1 мішок;
- відсутні дані про свідоцтві радіаційної безпеки;
- не указана інформація про термін зберігання.
Знак добровільної сертифікації стосовно цементу не застосовується в РФ з 2016 року.
Тому будь мішок з сухої будівельної сумішшю, де присутній знак добровільною, а не обов’язковою сертифікацією, автоматично вважається 100% підробкою.
Що ж стосується позначень нормативного документа, то тут просто запам’ятайте або куди-то запишіть, збираючись відправитися на ринок будівельних матеріалів за витратні матеріали.
На мішках з цементом обов’язково повинен бути присутній знак ГОСТ 30515-2013.
Будь-який інший ГОСТ вказує на сумнівне походження товару. Не ризикуйте, а краще знайдіть продавця, здатного запропонувати якісний і справжній будівельний цемент.
Способи перевірки якості в домашніх умовах
Є кілька способів, як можна відрізнити справжній цемент від підробки в домашніх умовах.
Нічого складного робити не доведеться. Лише дотримуйтесь інструкцій.
Звичайно, результат не можна порівняти з лабораторним дослідженням складу. Але і віддавати зразки в лабораторію, платити гроші, а також довго чекати навряд чи хтось буде.
Перший спосіб
Для початку можна застосувати візуальний спосіб перевірки. Він досить простий, а також швидко реалізується.
Принцип полягає в наступному:
- візьміть будь-яку прозору ємність;
- залийте в неї воду;
- додайте таку ж кількість сухого цементу;
- перемішайте швидко;
- чекайте.
Тепер спостерігаємо за результатом. Цементний порошок високої якості дуже важкий. Тому починає відразу ж осідати на дні ємності.
Якщо ви бачите, як на поверхню спливають якісь домішки, що це фальсифікат.
Спливає зазвичай зола. Її застосовують для здешевлення продукту, а також для збільшення маси сировини.
Другий спосіб
Це вже тактильний метод, який теж дозволить перевірити якість товару.
Візьміть в руку жменю сухої суміші. Якщо склад містить тверді грудочки, які при натисканні пальцями не розпадаються, то такий цемент вже втратив свою якість.
Подивіться на сам мішок. Хороший товар не буде вологим, або із затверділими кутами. Такий стан свідчить про те, що всередину потрапила волога. Суміш непридатна для будівництва.
На мішках, виготовлених за технологією під зберігання цементу, присутній мікро перфорація. Вона дозволяє повітрю циркулювати.
Так що такий метод можна застосувати навіть в магазині або на ринку будівельних матеріалів.
Третій метод
Він більш складний. Але зате точно дасть зрозуміти, підробка перед вами чи ні.
Вам знадобиться набір, що складається з:
- гумових рукавичок;
- захисних окулярів;
- маски;
- лужної мінеральної води;
- одноразової тарілки;
- поліетилену.
Не лякайтеся, оскільки нічого страшного не станеться. Це простий хімічний досвід. Абсолютно безпечний для вас, а також для оточуючих.
Зміст тесту полягає у виконанні наступних операцій:
- Змішайте сухий цемент і лужну мінеральну воду. Зробіть невелику кількість розчину, з якого сформуйте свого роду корж;
- Якщо цемент справжній, тоді при контакті з лугом почне виділятися тепло;
- Справжній цемент після змішування з такою мінералкою твердіє буквально за 10 хвилин;
- Підроблена суміш тепла виділяти не буде;
- Або навпаки, температура підніметься настільки, що з’являється пар, а коржик покривається тріщинами;
- Коржі з підробленого цементу зазвичай твердіють мінімум за 30 хвилин, або не тверднуть взагалі;
- Якщо суха суміш виявиться простроченої, тоді схоплювання буде відбуватися окремими ділянками, а також з’являться тріщини.
Далі більше.
Припустимо, вийшла корж рівномірно, добре схопилася, на поверхні не утворилися тріщини. В цьому випадку потрібно упакувати в поліетилен, і залишити у вологому приміщенні приблизно на 1-2 дні.
Шматочок з цементу високої якості розколеться лише за умови, якщо його кинути з висоти 1,5 метрів і більше.
Підробка ж може взагалі не застигнути, або ж почне розвалюватися буквально в руках. Розкришити таку корж не складе великої праці.
Підводимо підсумки
Купівля підробленого цементу — це потенційно ризикована, а також небезпечний захід.
Звичайно, цемент — це не золото, не срібло. Але його цінність і значимість в іншому. Підроблений цемент також несе в собі велику загрозу.
Невідомо, як поведе себе фальшива, а також низькоякісна будівельна суміш. Але вона точно не забезпечить тієї міцності і надійності, яку очікуєш отримати від продукції високої якості.
Одна справа, якщо з цементу роблять якісь вироби, елементи декору. І зовсім інше, якщо його використовують для організації фундаменту цілого будинку, при зведенні стін і так далі. Обвалення, тріщини, зсуву, а також обвали практично неминучі в таких ситуаціях.
Тепер ви знаєте, яким повинен бути заводський продукт, а також чим себе видає підробка, обдурити вас буде складно. Тут головне не забувати про основні моменти, звертати увагу на деталі, і сміливо відмовлятися від покупки, якщо щось бентежить у якості.
Як часто використовуєте цемент? За яким принципом обираєте суху суміш? Перевіряєте на предмет підробки? Що видає фальшивий цемент? До яких наслідків призводило застосування підробленого будівельного матеріалу?
Чекаємо відповідей, а також цікавих історій з особистого досвіду.
На цьому все, а тому будемо прощатися. Спасибі за увагу!
Залишайтеся з нами, пишіть коментарі, а також задавайте питання і розповідайте про проект друзям!