Як відрізнити справжній рожевий кварц від підробки

Список ознак, за якими можна відразу визначити підробку рожевого кварцу. Чим характеризується контрафакт і фальсифікат. Актуальні та докладні поради покупцям.

Привіт! Дорогоцінне і напівдорогоцінне каміння дуже затребувані в різних галузях. Рожевий різновид кварцу не виняток. Ось тільки часто цей мінерал імітують різними способами. Сьогодні поговоримо про те, як відрізнити справжній рожевий кварц від підробки, а також що видає натуральний камінь.

Додатково обговоримо походження мінералу, його застосування в даний час. Постараємося детально відповісти на всі питання.

Особливості рожевого кварцу

Цей природний гірський кристал отримав широке поширення в різних галузях. З нього роблять всілякі сувеніри, а також ювелірні прикраси. Порошок з мінералу часто додають у косметику, щоб надати засобу пом’якшувальний ефект. Причому про таку властивість кварцового порошку відомо ще з давніх часів.

Рожевий кварц — це природний мінерал. Його добувають в основному в магматичних породах. Також можна виявити і в гідротермальних жилах.

Взагалі камінь поширений по всьому світу. Але самі великі родовища знаходяться на території Індії, Мадагаскару, Бразилії, а також США. У Росії ця різновид кварцу теж зустрічається. В основному на Алтаї і в Карелії.

Багатьом цікаво дізнатися, чому самоцвіт має настільки незвичайний забарвлення. Це прийнято пов’язувати з тим, що до складу мінералу входять компоненти титану, марганцю, а також заліза.

Але нещодавно були проведені дослідження. Вони показали, що специфічне забарвлення — це вплив вкраплень волокон дюмортьерита. Якщо говорити простою мовою, то мова йде про боросиликате алюмінію.

У природі зустрічається рожевий кварц, з якого формуються кристали невеликого розміру. Явище рідкісне. Кристали відрізняються високим ступенем прозорості. А рожевий відтінок пов’язують з фосфатами і алюмінієм у складі.

Ознаки натурального рожевого кварцу

Перш ніж розповісти про те, як відрізнити рожевий кварц від підробки, пройдемося по основних характерних ознак.

Якщо детально вивчити рожевий кварц, про те, як відрізнити підробку від оригіналу може і не доведеться додатково дізнаватися. Коли з того чи іншою ознакою перевіряється камінь не буде збігатися з описом натурального каменю, висновок стане очевидним.

  • Структура. На відміну від інших різновидів кварцу, у рожевого є макрокристаллическая структура. Це дозволяє створити ефект неоднорідного складу. Структура досить тендітна. З-за цього всередині, а також на поверхні зустрічається безліч тріщин і сколів. Практично в кожному камені є вкраплення з сторонніх компонентів;
  • Візерунки. В процесі ограновування на деяких мінералах може з’явитися 6-променева біла зірка. Таке явище носить назву астеризму. Мінеральні різноспрямовані волокна, які перетинаються під кутом в 60 градусів, створюють настільки незвичайний малюнок. Причому те, як розташовується візерунок, залежить від положення джерела світла, а також того, хто дивиться на мінерал;
  • Прозорість. В основному самоцвіт напівпрозорий, а також злегка мутнуватий. Деякі вкраплення не пропускають світло. Найбільш прозорий рожевий кварц зустрічається в Бразилії і на Мадагаскарі;
  • Вицвітання. Якщо нагріти мінерал більш ніж до 300 градусів Цельсія, а також довго тримати під прямими променями сонця, то кварц втратить свій початковий колір. Додавши сюди підвищену вологість, процес лише прискориться.

Далі до питання про те, як відрізнити кварц від підробки.

Як розпізнати фальшивий рожевий кварц

Сучасні технології дають можливість у лабораторних умовах синтезувати різні матеріали, мінерали, а також дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння. І рожевий кварц не виняток.

Взагалі підробка каменів різного рівня цінності — це поширена практика. Візьмемо в якості прикладу кілька природних мінералів, які на ділі при купівлі прикрас виявляються дешевою підробкою:

  • діаманти;
  • перли;
  • сапфір;
  • обсидіан;
  • місячний камінь;
  • бурштин і так далі.

При цьому у кожного з них є свої характерні ознаки, дозволяють розпізнати обман.

У випадку з рожевим кварцом орієнтуватися потрібно на такі особливості і способи перевірки.

Огляд на просвіт

Рожевий кварц прийнято відносити до виробним або напівдорогоцінного каміння. І це трохи дивно, оскільки мінерал володіє всіма ознаками дорогоцінного каменю.

Для перевірки натуральності можна озброїтися тільки очима, або збільшувальним склом, а також хорошим джерелом світла.

Звертайте увагу на такі нюанси:

  • У натурального каменю забарвлення завжди буде неоднорідною. При огляді на просвіт це особливо помітно;
  • Камінь повинен бути напівпрозорим, а також злегка мутним;
  • На поверхні і всередині кристала шукайте дрібні тріщини і вкраплення різних домішок;
  • Штучний аналог забарвлюється рівномірно;
  • Поверхню у підробленого рожевого кварцу гладка і акуратна.

Недобросовісні продавці можуть спеціально імітувати сколи і подряпини на поверхні.

Але зазвичай такі спроби імітації легко розпізнати. Пошкодження будуть видні тільки зовні. Причому лінії виявляться занадто рівними. З точністю повторити структуру нерівностей цього рожевого кварцу неможливо.

Що підкаже перевірка на міцність

Зрозуміти, що рожевий кварц підробка, можна і шляхом перевірки природного мінералу на міцність. Як і тестування імітації.

Існує така одиниця виміру як шкала Мооса. Вона вказує на твердість мінералу.

І якщо перед вами рожевий кварц, як визначити підробку? Вам потрібно скло. Саме з його допомогою виконується перевірка на міцність.

рожевого кварцу твердість за шкалою Мооса становить 7 балів. У скла це 5,5.

Що це означає? Все просто. Рожевий кварц твердіше скла. Тому, якщо провести натуральним каменем по поверхні скляного виробу, то без особливих зусиль вдасться залишити на ньому подряпину. Сам кварц при цьому не постраждає.

Якщо ж подряпини не з’являються, доводиться докладати велике зусилля, тоді перед вами пластик, або те ж саме скло.

Теплопровідність

Ще одна ознака, за допомогою якого визначається справжність багатьох мінералів і їх підробок.

Якщо взяти кварц в руки, можна відчути, що він холодний. В руці мінерал буде нагріватися повільно. Це пов’язано з його високою тепловою інерцією. За рахунок такої властивості природний камінь чинить опір змінам температури в широкому діапазоні.

Проведіть простий тест. Візьміть натуральний камінь в руку, і стисніть. Холодок буде залишатися ще протягом 7-10 хвилин. А ось штучні зразки будуть нагріватися буквально за 2-3 хвилини. Ось вам і різниця в теплопровідності.

Перевага такого тесту в досить високої точності, а також у відсутності необхідності уважно розглядати мінерал або що-небудь дряпати.

Скільки важить камінь

Досить наочний тест для перевірки натурального та підробленого рожевого кварцу.

Тут бажано мати в розпорядженні 100% справжній рожевий кварц і перевіряється виріб. Хоча можете просто взяти будь-який шматок пластику або скла. Головне, щоб зразок для порівняння був за розміром такий же, як і рожевий кварц.

Мінерал, створений природою, відрізняється увесистостью. Тому на тлі скла або пластику буде важити значно більше.

Додаткові ознаки

Всі представлені вище рекомендації, а також ознаки однаково добре підходять для автентифікації рожевого кварцу, який насправді може бути зроблений з пластику, скла або виготовлений синтетичним способом.

Але є кілька ознак, які вказують саме на синтетичне походження виробу. А саме:

  • занадто неприродний яскраво-рожевий відтінок;
  • наскрізні отвори в камені;
  • поява дзвінкого звуку при ударі мінералу про тверду поверхню.

Звичайно, для 100% впевненості в достовірності можна віддати мінерал на лабораторні дослідження. Там вже камінь детально перевірять за допомогою спеціалізованого обладнання. Вивчать домішки, заломлення світла, а також зроблять заміри твердості і так далі.

Але оскільки це не такий дорогий мінерал, як той же перли або діаманти, займатися подібними тестуваннями навряд чи хтось буде.

Ціна має значення

не Можна сказати, що ювелірні вироби на основі рожевого кварцу зустрічаються повсюдно. Це не сапфіри, і вже тим більше не діаманти. Але все одно такі прикраси є, і попит на них досить високий.

Визначити справжність в чому можна за ціною.

Мінімальна ціна за 1 карат становить від 5 доларів.

При цьому вартість може збільшуватись у 10-15 раз. На це впливає відразу кілька факторів:

  • рідкість відтінку;
  • прозорість;
  • структура;
  • розмір і так далі.

А от вага не є основою для ціноутворення. Адже щільність у цього мінералу варіюється в досить широких межах. Іншими словами, камінь одного і того ж розміру може мати різну масу.

Особливості догляду

Тепер ви знаєте, як відрізнити справжній рожевий кварц від підробки.

Але варто ще кілька слів сказати про догляд за природним мінералом. Оскільки з часом він може втрачати свій первозданний зовнішній вигляд, за рахунок правильного догляду можна мінімізувати таку проблему.

Особливість рожевого кварцу в тому, що він твердий, а також крихкий одночасно. Це дозволяє створювати на основі кварцу різноманітні ювелірні прикраси. Але звертатися з мінералом і зберігати його слід надзвичайно акуратно.

Якщо ви хочете, щоб куплене або подароване виріб з рожевого кварцу залишалося красивим довгий час, дотримуйтеся декількох простих правил щодо догляду:

  • Зберігайте в скриньках або коробочках з м’якою підкладкою, щоб мінімізувати ризики падіння і сильних ударів. В іншому випадку можуть з’явитися подряпини, а також непривабливі на вигляд подряпини;
  • Тримайте мінерал подалі від прямих сонячних променів. Виберіть місце в тіні, або в шафі з дверцятами, що закриваються. Це дозволить сповільнити природне вицвітання рожевого мінералу;
  • Якщо на поверхні з’явилися забруднення, для їх видалення використовуйте м’які губки, ганчірки, а також теплу воду з мильним розчином. Не застосовуйте абразивні чистячі засоби і жорсткі щітки;
  • Настійно не рекомендується використовувати для видалення забруднень з поверхні мінералу пароочисник та ультразвукові ванни.

Так ваше виріб з рожевого кварцу збереже первозданний зовнішній вигляд ще дуже довго.

Хто стикався з рожевим кварцом? Що було зроблено на основі цього мінералу? Як перевіряли на справжність? Які способи використовували?

Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.

На цьому поки все. Будемо прощатися. Спасибі за увагу!

Залишайтеся з нами, пишіть коментарі, задавайте питання і розповідайте про проект друзям!