Як відрізнити справжній бурштин від підробки: ефективні методи

Відмінності між підробкою бурштину і оригіналом. Без досвіду експертної оцінки визначити справжність читайте в наочній статті. Якою буває фальсифікат

Привіт! У світі існує безліч видів дорогоцінних каменів, а також металів. У їх числі і бурштин. За приблизними даними, у світі щороку добувається близько 800 тонн бурштину. Але при цьому попит на прикраси і сувеніри все одно вище, ніж показники видобувачів. Це стало причиною для появи імітацій, а також підробок. Так що сьогодні говоримо про те, як відрізнити янтар від підробки.

Одна справа, коли людина свідомо купує імітацію, про що повідомляється в описі товару, або говорить продавець. Зовсім інше, якщо людині продають підробку під виглядом справжнього і досить дорогого каменю.

Сучасні досягнення в області хімії і промисловості дозволяють без проблем зробити типу бурштин, який не завжди відрізнить від оригіналу досвідчений майстер.

Ще один нюанс. Фактично такий камінь як бурштин є органічним полімером. За міжнародною класифікацією, це не мінерал, а викопна смола. Володіє безліччю сортів і відтінок, що також негативно впливає на простоту визначення копії.

Але якщо спиратися на певні правила і поради, труднощів з тим, як відрізнити справжній бурштин від підробки, не виникне.

Класифікація

Зараз немає сенсу розповідати про те, яким буває натуральний бурштин. Можна лише сказати, що це отверділа смола.

Стосовно питання про те, як відрізнити натуральний янтар від підробки, виріб слід розділити у відповідності з наступною класифікацією.

  • Натуральний камінь. За основу беруть шматок справжнього видобутого бурштину. Потім механічним шляхом здійснюється обробка. Може застосовуватися ручний і автоматизований інструмент. Завдання полягає в отриманні готового виробу у вигляді ювелірної прикраси, або якогось сувеніру;
  • Плавлений янтар. Також називають амброид. Для виробництва беруть дрібні шматочки бурштину, а також камені низької якості. Відбувається нагрів, щоб маса стала пластичною, після чого формують потрібні цілісні камені. Це теж різновид натурального матеріалу. Але якість невисока;
  • Копав. Це смола, отримана з деяких видів тропічних рослин, затверділа з часом. Копав буває свіжозібраним, а також копалин. У порівнянні з натуральним бурштином, він м’якше і легко плавиться;
  • Синтетичний полімер. Це гумова, епоксидна смола, пластик, або акрил, має наповнювач. Таким чином створюється імітація. Причому іноді дуже якісна. Відрізнити від натурального каменю складно.

Ці знання необхідні для того, щоб розібратися, як відрізнити янтар від підробки при покупці. Важливо зробити це до оплати товару, адже повернути не завжди можливо. Плюс ви витрачаєте пристойні гроші на потенційну фальшивку.

Загальні рекомендації

Є кілька загальних правил і рекомендацій, що дозволяють багато в чому зрозуміти, як визначити справжній бурштин від підробки.

  • Якщо калки і блискітки, які знаходяться в товщі каменя, укомплектовані щільно, є рівномірними і практично ідентичними, то є імовірність, що це підробка. Швидше за все бернит. Але можливо це і прожарений бурштин;
  • Варто насторожитися, якщо забарвлення намистин або інших виробів рівномірний. Немає переходів і будь-якої текстури. Напевно це підробка. Хоча бувають випадки, коли підробки мають характерну для справжнього бурштину текстуру;
  • Зовнішній вигляд натурального каменю дорожче, ніж у підробленого. Особливо в тому випадку, коли виріб не піддавалося термічній обробці. У природної смоли колір дуже цікавий. Має хаотичні переходи відтінків. У масиві завжди знаходиться неповторний узор, характерний виключно для натурального бурштину.

Але це все загальні моменти. Чіткої відповіді на питання про те, як відрізнити підроблений бурштин від цього, поки не послідувало. Будемо виправляти ситуацію.

Так варто нагадати про важливість вміти розрізняти підроблене срібло, а також імітацію натурального золота.

Способи визначення підробки

Оскільки підробка бурштину може коштувати стільки ж, скільки і натуральний камінь, слід уберегти себе від небажаних марних витрат грошей.

Імітація буває різного рівня. Але існують способи, що дозволяють відрізнити натуральний матеріал від підробки.

Зробити це можна такими методами:

  • подряпини;
  • солона вода;
  • ваги;
  • обмацування;
  • електростатика;
  • запах;
  • вогонь;
  • розчинник.

Тепер на конкретних прикладах тестів визначимо, чим відрізняється підроблений бурштин, а також як ідентифікувати імітацію.

Подряпини

Такий тест при купівлі провести жоден продавець не дозволить. Але якщо це якесь старе знайдене прикраса, то подібний варіант перевірки допустимо.

Треба за допомогою бритви або гострого ножа нанести невелику подряпину в непомітному місці виробу.

  • Особливість натурального каменю в тому, що він починає кришитися, утворюючи дрібні осколки. Їх легко перетворити в порошок;
  • Якщо це пластик, то з’явиться еластична стружка;
  • Скло взагалі ніяк не дряпається.

Тест простий, але провести його в магазині не вийде. На цей випадок потрібно дивитися на альтернативні варіанти.

Солона вода

Більш ефективний варіант, де ніяких пошкоджень наносити не доведеться.

Особливість натурального матеріалу в тому, що переважно він спливає, перебуваючи в солоній воді. Але в прісній йде до дна. Згідно з даними, щільність становить від 1,05 до 1,09 г/см3. Самий щільний бурштин має близько 1,3 г/см3.

Сольовий розчин можна довести до стану майже 1,2 г/см3. В теорії деякі зразки можуть бути щільніше, ніж сольовий розчин. А тому будуть тонути. Так що для перестраховки варто скористатися додатковими методами перевірки.

Ще один момент. Тест в солоній воді не вдасться провести, якщо бурштин з’єднаний з металом, або має додаткові прикраси з тих чи інших матеріалів.

Якщо ж у вас просто камінь, який можливий може виявитися бурштином, або імітацією, приготуйте сольовий розчин. На склянку води потрібно 8-10 чайних ложок звичайної солі. Якщо матеріал натуральний, то він спливе. Підробки тонуть.

З такого тесту можна визначити бернит, епоксидну смолу бакеліт, целулоїд і скло. Саме їх часто застосовують для створення підробок.

Але тест у воді не покаже, що це копав, а також пресований бурштин.

Не забудьте після перевірки в солоній воді промити камінь і просушити.

Маса виробу

Також перевірку на справжність можна провести, зваживши камінь.

За походженням бурштин є органічним самоцветом. Він має невисоку щільність. Тому масивні намиста, які важать не більше 70-80 грам, виглядають дуже переконливо за розмірами.

А якщо застосовують скло або пластик, щільність яких вище, то навіть при компактних розмірах вироби вага виявиться солідним.

Обмацування

Може здатися дивним, але на дотик також можна зрозуміти, бурштин це чи ні.

При обмацуванні бурштин повинен бути теплим. Це пов’язано з тим, що матеріал має низький показник теплопровідності.

Чого не скажеш про склі, теплопровідність якого помітно вище.

Електростатика

Наступний тест полягає в перевірці на електростатичну зарядку.

Спробуйте активно потерти натуральний камінь, використовуючи шовк або вовна. Після таких маніпуляцій бурштин має стати негативно зарядженим. Перевірити це легко. Прикладіть камінь після тертя на невеликому шматочку паперу. Якщо папір прилипла, то тест пройдено успішно.

Тільки врахуйте, що деякі види пластику також електризуються. Але бурштин відрізняється більш явним властивістю притягувати предмети.

Хороший спосіб, щоб відрізнити натуральний янтар від копала. Останній взагалі при активному терті не електризується. А тому прилипати навіть невеликий шматочок паперу до копалу не буде.

Запах

Далі на чергу тест на запах, який утворюється при тому ж терті, а також в процесі горіння. Але якщо ви купуєте виріб, то підпалювати його навряд чи дозволять. А ось потерти можна.

Спробуйте активно потерти бурштин. Підійде будь-яка тканина, а також просто долоню. Коли температура зросте, повинен з’явитися відчутний аромат смоли. Нагадує запах сосни. Іноді скипидару.

Якщо провести аналогічний тест на копали, при підвищенні температури матеріал стане м’яким. Поверхня липкою.

Синтетичні підробки видають себе різкими, а також місцями неприємними хімічними ароматами.

Є інший тест. Потрібно загострити голку, і докласти кінчик до поверхні каменю. Якщо бачите білий дим, а також відчуваєте аромат каніфолі, цей тест пройдено успішно. В руках натуральний бурштин.

Не складе праці розрізнити характерний запах каніфолі і звичайного пластику при плавленні.

Так, різні види бурштину можуть відрізнятися певними відтінками в ароматі. Але для всіх видів характерний приємний смолистий і кислуватий запах.

Синтетика буде плавитися швидше, плюс видавати неприємний, а також хімічний виражений запах.

Вогонь

Якщо є можливість задіяти вогонь, то розпізнати натуральний камінь не складе великої праці.

Цей бурштин буде горіти буквально через лічені секунди після контакту з полум’ям. Якщо потримати камінь над вогнем, а потім прибрати в сторону, то горіння продовжиться і без джерела полум’я. Причому відбуватися процес буде інтенсивно.

При загорянні натуральний матеріал починає кипіти, а також утворювати чорний дим. Але варто погасити палаючий бурштин, як дим моментально стане дивовижно білого кольору.

Розчинник

Бурштин відрізняється непоганими показниками стійкості щодо розчинників, а також спирту. А ось більшість видів пластику руйнуються. Якщо нанести на імітацію з пластику ацетон, то поверхня пошкодиться. Колір зміниться, або утворюється шорсткість в точці контакту.

Також можна взяти краплю ефіру і розчинника, або спирт (95%), і капнути на поверхню бурштину. Натуральний матеріал не викличе ніякої реакції.

А ось пресований бурштин має інший характер реакції. Змочити ганчірку в ефірі, і потерши такий виріб, воно стане липким.

Деякі види пластику на спирт не реагують. Зате в ацетоні будуть розчинятися. Скло ніяк не реагує ні на спирт, на розчинник. Копав ж від будь-якого реактиву псується.

Але занадто зловживати хімічними експериментами не варто. Якщо на натуральний камінь довго будуть впливати реагенти, то можуть залишитися плями. Так що 3-5 секунд, але не більше.

Підводимо підсумки

Відрізнити підроблений варіант бурштину не дуже складно. Існує досить тестів і методів, що дозволяють відповісти на головне питання.

Але займатися вирішенням спірного моменту бажано комплексно. Не всі тести дають 100% результат. Вся справа в різноманітності матеріалів, які використовуються при виробництві підробок.

Стикалися з підробками бурштину? Що це було за виріб? Як виявили обман?

Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.

А на цьому все. Спасибі за увагу!

Підпишіться, залиште коментар, поставте питання і розкажіть про проект друзям!