Як відрізнити справжній сапфір від підробки

Які відмінності між підробкою сапфіра і цією продукцією. За якими ознаками можна визначити оригінальність. Вартість оригіналу і фальсифікату

Привіт! Сапфір — це один з найбільш часто підроблюваних мінералів у світі. Тому рекомендації про те, як відрізнити справжній сапфір від підробки будуть якраз до речі.

Купуючи ювелірні вироби навіть у спеціалізованих магазинах, 100% гарантії захисту від підробки немає. Так що камінь краще перевірити самостійно. До того ж, є ряд способів, що дозволяють оцінити мінерал прямо в магазині.

Різновиди підробок

Сапфіри почали підробляти буквально відразу після початку активної видобутку. Деякі копії виконані настільки добре, що відрізнити їх від оригіналу не можуть навіть експерти. Але це рідкість.

Самі ж підробки, що імітують сапфір, бувають кілька видів:

  • зі скла;
  • дуплети;
  • з дешевих мінералів;
  • синтетичні.

Давайте коротко пройдемося по кожній з категорій.

Скляна імітація сапфіра

Навіть при якісній обробці, структура скла буде сильно відрізнятися від цього мінералу. Тут навіть не потрібно збільшувальне скло.

Відрізнити підробку з скла можна по:

  • бульбашок повітря всередині;
  • відсутнім волокнистим вкрапленням;
  • не виникає холодку на шкірі при торканні.

Скло буде швидко нагріватися і ставати теплим в руці.

Дуплети

Це спеціальна технологія виготовлення ювелірних прикрас. Так створюється ефект, що камінь набагато більше, ніж є насправді.

Суть у тому, щоб задіяти кілька шарів. Верхній робиться з сапфіра. А решта з дешевих матеріалів. Щоб приховати шари, зазвичай їх приховують за допомогою оправи прикраси.

Дуплети складаються з 2 шарів, а триплети з 3.

Для перевірки потрібно ретельно вивчити структуру під збільшувальним склом, а також гарним освітленням.

Дешеві мінерали

Найпростіше підробити сапфір — це використовувати інший натуральний мінерал. Ось тільки цінність його буде в рази менше.

Є кілька популярних аналогів, які видають за сапфіри;

  • турмалін;
  • кіаніт;
  • шпінель;
  • танзаніт.

Без участі експерта відрізнити сапфір від іншого натурального мінералу майже неможливо.

Для перевірки майстри використовують рефрактометр.

Синтетичний сапфір

Професор Вернейль придумав спосіб штучного вирощування сапфіру.

Що найцікавіше, виготовлені за методом Вернейля сапфіри іноді коштують стільки ж, а часом і більше, ніж природні мінерали.

Фактично синтетичний камінь — це не підробка. За своїми характеристиками лабораторний мінерал не поступається натуральному. За деякими параметрами може перевершувати його.

Щоб виготовити синтетичний сапфір, необхідно використовувати корундовую крихту, залізо, хром, а також титан. Все це стискається і поступово нагрівається до 6000 градусів Цельсія.

Штучні сапфіри неймовірно корисні. Їх використовують для виготовлення медичних приладів, будівництва ракет, створення годин і не тільки.

При цьому розпізнати штучний сапфір не так легко.

Особливості природного сапфіра

Сапфір — це кристал, який створюється природою. Вони не можуть бути ідеальними. Це важливий момент, який стане в нагоді в процесі перевірки.

Якщо ювелірний виріб прикрашений ідеальним, бездоганним на вигляд мінералом, відразу можна поставити під сумнів його достовірність.

Якщо ви хочете знати, як відрізнити сапфір від підробки, то звертайте увагу на:

  • структуру;
  • колір;
  • прозорість;
  • тактильні відчуття;
  • ограновування і блиск.

Синтетичний сапфір і натуральний по багатьом параметрам дуже схожі. І зовні нічим не поступаються. Але ювелірна цінність у них абсолютно різна.

В даний час підробка дорогоцінних, а також напівдорогоцінного каміння — це поширене явище. Вивчення ринку показує, що копіюють безліч мінералів. Серед них:

  • бурштин;
  • місячний камінь;
  • обсидіан;
  • перли;
  • діаманти і багато інші.

В цей список сміливо включайте сапфір. По активності виробництва підробок він напевно займе перше місце.

Тепер детально розповімо про те, як відрізнити справжній сапфір від підробки за поданими ознакою.

Структура

Купуючи ювелірна прикраса, де використовується такий мінерал або як камінь сапфір, перевірте, чи дійсно він натуральний.

Для цього потрібно знати наступні структурні особливості:

  • На справжність вказує неоднорідна структура. Якщо взяти збільшувальне скло, і оглянути камінь, ви побачите вкраплення і домішки;
  • В основному природний дорогоцінний камінь містить у собі часточки заліза, а також титану. І чим їх більше, тим менш привабливим стає камінь. Його ціна знижується;
  • Але наявність вкраплень — це гарантія того, що мінерал був створений природою. Тобто без домішок справжніх каменів не існує;
  • Сапфіри, здобуті в країнах Латинської Америки, а також Великобританії, характеризуються вкрапленнями у вигляді волокон. Вони перетинаються один з одним під кутом 60 градусів;
  • В оригінальному камені вкраплення розташовуються хаотично. Але перетину все одно присутні завжди. Кут перетину 60-70 градусів;
  • Якщо вкраплення знаходяться перпендикулярно, а також паралельно один одному, це вказує на підробку. У природі такої структури існувати не може.

Якщо цього недостатньо, щоб переконатися в достовірності, скористайтесь додатковими рекомендаціями.

Що підкаже колір

З допомогою перевірки кольори так можна зрозуміти, це підробка сапфірів чи ні.

Тут варто акцентувати увагу на таких нюансах:

  • Створений природою мінерал не може мати однорідний, а також глибокий синій колір. Ця характеристика зазвичай дозволяє розпізнати штучні камені;
  • Наявність інших відтінків у кольорі є доброю ознакою. Правда, комбінування відтінків знижує вартість каменю. Ювеліри цінують максимально одноколірні мінерали;
  • У природі, крім синій сапфірів, зустрічаються камені і інших кольорів. Це оранжевий, рожевий, жовтий, зелений, а також чорний;
  • В натуральних каменях повинні бути хоча б мінімальні домішки інших відтінків. Зазвичай вони розташовуються близько вкраплень, про які йшлося вище;
  • Щоб перевірити факт наявності або відсутності домішок, краще скористатися збільшувальним склом.

Плануючи покупку дорогого ювелірного виробу з сапфіром, обов’язково прихопіть з собою збільшувальне скло. Хоча в хорошому магазині його вам повинні надати. Коли продавцям нічого приховувати, вони без проблем дають можливість все ретельно перевірити. І самі всіляко допомагають.

Ступінь прозорості

Також часто проводиться перевірка на предмет оригінальності за рівнем прозорості.

Тут експерти дають кілька настанов і порад:

  • Чим прозоріше виявиться кристал, тим вище його вартість;
  • Природні камені не можуть бути абсолютно прозорими. Завжди присутні хоча б мінімальні помутніння. Це пов’язано з тривалим, а також природним процесом формування мінералу;
  • Якщо ви бачите, що сапфір абсолютно прозорий, то швидше за все це синтетичний камінь.

Синтетичний сапфір — це не найгірший варіант. Але тільки якщо його не намагаються продати під виглядом природного мінералу.

Перевірка по тактильним відчуттям

Порівняти справжній і синтетичний камінь можна своїми руками. Просто прислухайтеся до своїх відчуттів, взявши мінерал в руки.

Візьміть в руки кристал. Справжній природний камінь завжди викликає відчуття холоду на шкірі. Аналогічним властивістю синтетичний аналог похвалитися не може.

За зовнішнім виглядом синтетика і натуральний сапфір можуть бути абсолютно однаковими.

Такий спосіб перевірки не підходить для тих випадків, коли копія виконана з інших натуральних, але більш дешевих кристалів.

Що говорить ограновування і блиск

Одне з унікальних властивостей мінералу — це дихроїзм.

Це означає, що мінерал володіє винятковим, неймовірно яскравим блиском. Саме з цієї причини при обробці сапфірів ювеліри прагнуть зробити якомога більшу кількість граней. Якщо ж явного блиску не видно, перед вами жалюгідна пародія.

Окремої уваги заслуговує ограновування.

При покупці ювелірного прикраси, у складі якого є сапфір, зобов’язані видавати паспорт виробу. В нього внесено відомості про огранювання.

Всього існує кілька класів огранювання. Від А і нижче.

Клас А найвищий. Він передбачає максимальну симетрію, а також насичений яскравий блиск.

Класу А зазвичай відповідають великі камені, вага яких складає більше 1 карата. Ціна на такий виріб ніяк не може бути низькою.

Інші класи ограновування використовуються при обробці невеликих каменів. Їх зазвичай застосовують у комбінації з іншими мінералами.

Варто додати, що синтетичні минералытакже представляють досить велику цінність. І на них магазин теж зобов’язаний видавати паспорт виробу.

Скільки важить сапфір

Для визначення маси дорогоцінного каміння використовується така одиниця вимірювань як карат.

Для довідки. 1 карат – це 1/5 грама.

Великі сапфіри важать більше 1 карата, а середні від 0,3 до 0,99. Невеликі всього 0,01-0,29 карата. І чим більше вага, тим дорожче буде мінерал.

Відштовхуючись від цих характеристик і особливостей, ви без проблем зможете визначити, чи справжній це сапфір, або підробка.

Додаткові способи перевірки

Можна виділити кілька варіантів автентифікації сапфіра.

Оцінка якості виконується за допомогою:

  • механічного впливу;
  • візуальної перевірки структури та кольору;
  • монобромнафталинового розчину;
  • ультрафіолетової лампи.

Але тут є свої складності.

По-перше, механічно впливати на сапфір, особливо гострими предметами, а також різними абразивами, типу наждачки, настійно не рекомендується. Інакше можна пошкодити природний дорогоцінний мінерал.

По-друге, розчини, УФ лампа і детальне вивчення структури вимагає наявності певного обладнання і навичок.

Якщо принципово важливо переконатися в достовірності сапфіра, віднесіть камінь фахівця. Він зробить експертний висновок.

Тепер вам відомо про підроблених і справжніх сапфірах. Залишається лише застосувати отримані знання на практиці.

Хто стикався з цими сапфірами? Це камінь або ювелірна прикраса? Перевіряли на справжність? Що показала перевірка? Які методи використовували?

Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.

На цьому все. Спасибі за увагу!

Залишайтеся з нами, пишіть коментарі, задавайте питання і розповідайте про проект друзям!