Привіт! Практично кожна людина регулярно стикається з товарами і послугами. Отже, чеки також є невід’ємною частиною всіх цих оборудок. Проблема лише в тому, що чеки часом можуть виявитися підробкою. І сьогодні розповімо про те, як відрізнити справжній чек від підробки.
Документ можуть надіслати поштою в паперовому вигляді, а також в електронному. Для кожного випадку є свої рекомендації.
Як перевірити паперовий чек
Паперова підробка чека менш поширена. З їх допомогою складніше обманювати людей. Плюс вдається простіше розкрити інформацію про відправника, а також вийти на слід шахраїв.
Але все одно паперова форма залишається актуальною.
Найбільш неприємна ситуація — це коли за виконану послугу або товар виписують чек, який потрібно знімати. А на ділі виявляється, що отримати за нього гроші неможливо. Він фальшивий.
Такі підроблені чеки можна розпізнати наступними методами.
- Порівняйте з попередніми. Якщо раніше ви отримували чеки від тієї ж фірми і організації, але новий чек став для вас сюрпризом, просто порівняйте бланки. При наявності навіть незначних відмінностей варто засумніватися в достовірності;
- Дізнайтеся, звідки прийшов документ. Якщо відправник невідомий, це подвійно підозріло. На бланку повинна бути інформація. Скористайтеся Інтернетом для пошуку;
- Перевірте номер чека. У правому верхньому куті є номер. Його останні цифри повинні збігатися з даними в коді MICR (довгий код, вказаний внизу чека);
- Перевірте маршрутний номер. Для цього можна скористатися спеціальними сервісами. Важливо дізнатися, звідки прийшов чек, з якого міста, а також хто є відправником;
- Порівняйте інформацію. Якщо пошук видає одні дані, а на чеку вказана інша інформація, практично напевно такий чек можна вважати підробкою;
- Зіставте шрифт. Актуально, якщо є схожий чек, отриманий раніше. Якщо бачите різницю, не довіряйте на 100% документа;
- Зверніться в організацію, яка видала чек. Можна зробити це в телефонному режимі, через Інтернет, а також шляхом особистого відвідування відділення. В банку точно скажуть, справжній цей паперовий чек чи ні;
- Перевірити на предмет наявності помилок. Чеки на російській і англійській мові, які роблять шахраї, часто містять в собі ряд помилок. Як орфографічних, так і пунктуаційних. Навіть якщо одна буква написана неправильно, ймовірність того, що це підробка, значно зростає.
Це базові рекомендації, яких слід дотримуватися.
Що ще потрібно зробити
Якщо вам прийшла ймовірна підробка чека про переказ, або якийсь інший тип цього документу, не поспішайте.
Прислухайтеся до кількох простих, але важливих порад.
- Якщо у вас є інші чеки від цієї організації, або від цього відправника, порівняйте їх з новим бланком. Обман криється в деталях;
- Зверніться до фінансового консультанта. Це фахівець, здатний точно сказати, підробка перед вами чи ні;
- Зверніться до юриста. Теж корисна консультація. Юрист підкаже, що робити далі з чеком, і чи можна їм користуватися;
- Якщо чек виявився фейком, тоді важливо оцінити серйозність ситуації. Можливо, це загрожує ваших фінансів. Буває і так, що чеки відправляють від особи знайомого вам людини, але він нічого не знає про це. Краще всього звернутися до правоохоронних органів.
В крайніх ситуаціях бланк відправляється на експертизу.
Але паперові чеки — це досить рідкісне, а також не саме небезпечне явище в 21 столітті.
Зараз навіть звичайні електронні підроблені касові чеки можуть створити серйозні проблеми, стати причиною витоку відомостей, а також способом викрасти всі грошові кошти з банківських рахунків.
Підробка документів — це поширене явище. Особливо у випадку з такими паперами:
- водійське посвідчення;
- атестат;
- свідоцтво про смерть;
- ПТЗ і так далі.
Але тепер про чеки.
Електронні чеки
Шахраї можуть переслідувати різні цілі, використовуючи підроблені чеки в авансовому звіті, касові чеки і так далі.
Для початку потрібно розібратися в самій суті електронного чека.
Згідно з законом, при покупці товару чи послуги клієнту видають документ, який підтверджує факт здійсненої оплати. Це касовий чек. Буває паперовим, а також електронним.
Електронні чеки видають при покупках в Інтернеті. Щоб зробити процедуру передачі звітів в податкову службу простіше, використовуються фірми-посередники. Це оператори фіскальних даних (ОФД).
ОФД отримує дані про купівлю через касу магазину, і відправляє її в податкову. Це дуже зручно. Продавцю не потрібно складати звіти постійно. Та й сама податкова в будь-який момент може отримати доступ до інформації про операції в магазині. Також ОФД зберігає інформацію протягом 5 років.
Ще ОФД можуть надавати послуги з розсилки електронних чеків клієнтам, а також з брендування. Туди можна встановити логотип, банер з рекламою, посилання на сайт і так далі. Брендований чек виглядає красиво, а також часто викликає довіру, заманює людей. Вони клацають по файлу, проходять за посилання, і опиняються в руках шахраїв. Це якщо говорити про актуальні способи обману людей з допомогою електронних чеків.
Як діють шахраї
Чекові шахраї роблять такі документи. Причому використовуються звичайне справжні ОФД. Тому чек виглядає цілком як справжній. Є логотип оператора, фіскальні дані, а також посилання на сайт оператора, електронну адресу одержувача і так далі.
тобто частина інформації справжня. Така ж, як і в звичайних чеках.
Але додатково вставляється посилання. Її намагаються зробити максимально привабливою. Зазвичай за рахунок значної суми. Для її отримання досить клікнути на посилання, і забрати гроші.
насправді ж, переходячи по таких посиланнях, шахраї забирають ваші гроші, а також отримують доступ до особистих даних. Що вони з ними далі зроблять, це вже залежить від конкретної ситуації.
Як розпізнати фальшивий електронний чек
Тепер до питання про те, як можна зрозуміти, що це підроблений чек, і ви маєте справу з шахраями.
Існує кілька основних моментів, на які потрібно звертати увагу.
Адресу відправника
Це перше, на що потрібно звертати увагу.
Коли чек приходить не безпосередньо від магазину, а через ОФД, то пишуть адресу сайту ОФД. Іноді чек надсилає магазин і ОФД. Тоді в кожного буде свій адресу відправника.
Шахраї зазвичай використовують електронну скриньку, створений спеціально для таких цілей. Це випадковий набір букв, а також вигадане ім’я. Електронні скриньки деколи зареєстровані взагалі в інших країнах.
Цей чек містить дані про магазині або оператора.
Електронний чек відправляється клієнту одразу після оплати. Якщо ви нічого не купували, або здійснювали покупки давно, а чек прийшов зараз, це привід засумніватися в його достовірності.
Ще підроблені документи можна відрізнити за:
- суму операції;
- призначенням платежу;
- дату видачі;
- місцем розрахунку;
- ІПН продавця або виконавця;
- посиланням на сервіс для перевірки чека.
Давайте розглянемо ці пункти.
Сума операції і призначення платежу
В документі завжди вказується товар або послуга, за яку йде оплата.
В призначеннях повинні вказувати номер самого замовлення, або назва товару/послуги.
Якщо сума не відповідає тій, яку ви оплачували, або призначення платежу виглядає сумнівно, варто перевірити справжність бланка.
Дата видачі і місце розрахунку
У справжніх чеках пишуть, доода, а також де були проведені розрахунки. Якщо мова йде про роздрібних магазинах, тоді пишуть адресу. Якщо в Інтернеті, тоді сайт.
Всі відомості повинні бути російською мовою. Звичайно, якщо мова не йде про закордонному магазині.
Порівняйте ці дані з тим, коли і де ви здійснювали платіж. При наявності невідповідності можна говорити про факт підробки.
ІПН продавця
З допомогою ІПН можна швидко, а також абсолютно безкоштовно отримати виписку з реєстру юрособи або ВП.
А ось отримати ІПН через фальшивий чек не вийде. В реєстрі його просто не буде.
Якщо ж ІПН видає один, а ось фактом ви купували товар в іншому магазині або місті, це підробка.
Чому не варто натискати на посилання в чеку
Основне завдання підробленого чека — це заволодіти даними користувача. Тут можуть бути різні варіанти. Це чек під виглядом зараженого файлу. Ви відкриваєте його, і шахраї можуть отримати доступ до вашого комп’ютера. А якщо через мобільний додаток, то до даних на телефоні.
Якщо сам чек не викликає підозр, але в ньому міститься дивна посилання на якийсь сайт, краще не бездумно натискати на неї. Причин кілька:
- при натисканні на посилання може завантажитися вірусна програма на комп’ютер або телефон;
- при кліці перенаправляє вас на сайт з рекламою;
- ви опиняєтеся на шахрайський сайт, який займається збором особистих даних;
- відкривається сайт з розіграшами неймовірних призів, а також грошей.
Нічого доброго з цього не вийде. Як ні крути. Тому до підозрілим чеками потрібно ставитися дуже уважно. Хоч до паперових, хоч до електронних.
Ви можете зробити запис екрану, або просто скріншот, і відправити його фахівцям. Вони перевірять і дадуть свою оцінку ситуації.
Вам колись надсилали підроблені чеки? Що в них було? Як намагалися обдурити? Чи вийшло це у них? Як зрозуміли, що документ підроблений?
Чекаємо відповідей, а також історій з особистого досвіду.
На цьому все. Будемо прощатися. Спасибі за увагу!
Залишайтеся з нами, пишіть коментарі, задавайте питання і розповідайте про проект друзям!