Привіт! Сьогодні цікава і корисна для багатьох тема. Розповімо про те, як відрізнити справжні гроші від підробки.
Небезпека фальшивих купюр не тільки в тому, що розраховуватися такими грошима не можна. У вас їх просто не приймуть. Ще важливо розуміти, що якщо розрахуватися фальшивкою, це можуть класифікувати як збут підроблених купюр. І за це загрожує реальний тюремний термін.
Той факт, що ви не знали про підробку, від відповідальності може і не звільнити. Так що будьте гранично уважними і акуратними.
Що підробляють найчастіше
насамперед потрібно зрозуміти, які підроблені гроші найпоширеніші. У деяких випадках зустріти несправжні гроші неможливо. В інших же ситуаціях ризик найбільш високий.
У кожної країни є своя національна валюта. Вона відрізняється номіналом.
Якщо говорити про міжнародному рівні фальшивомонетників, то тут найпопулярніший варіант — це підроблені долари США, а також фальшиві євро, які широко поширені в країнах Європи і не тільки.
У випадку з американською валютою найпоширеніший варіант — це підроблені 100 доларів, які користуються найбільшим попитом. Набагато рідше підробляють 50 і 20 доларів.
Що ж стосується Росії, то у випадку з місцевою національною валютою зустрічаються такі фейки:
- підроблені 5000 рублів;
- копії 1000 рублів;
- фальшиві 500 рублів.
найпоширеніший номінал серед фальшивомонетників — це 5 тисяч рублів. Рідше зустрічаються 1000 купюри. Ще більш рідкісним варіантом є 500 рублів.
А от зустріти фейкові купюри номіналом 100, 50 та 10 рублів практично неможливо.
Банкноти маленького номіналу майже не підробляють. Це пов’язано з тим, що виробництво невигідне для шахраїв. Собівартість виготовлення майже така ж, як і ціна самої купюри.
Тому основний акцент роблять на великі гроші. Саме їх і варто остерігатися. Така підробка грошей максимально вигідна.
Де є ризик нарватися на підробку
Не завжди потрібно детально вивчити те, як відрізнити підроблені гроші від справжніх. Іноді цього можна уникнути. Достатньо лише обходити стороною місця, де знаходиться найбільша концентрація фальшивок.
Є кілька прикладів місць, де ймовірність зіткнутися з підробками найбільш висока. Це місця, в яких не використовуються спеціальні прилади для перевірки, а також працюють люди, потенційно зацікавлені в збуті фальшивих купюр.
Можна привести наступні приклади:
- маленькі магазини;
- кіоски;
- ларьки;
- кафе;
- ринки;
- немережеві заправки;
- тимчасові ярмарки;
- гастролюють розважальні комплекси (цирк, атракціони);
- валютники.
Також варто побоюватися ситуацій, коли ви продаєте щось через оголошення, і придбаєте досить дорогі товари. Це можуть бути особисті речі, автомобіль, електроніка, а також меблі та багато іншого.
Звичайно, повноцінно виключити відвідування таких місць, а також розрахунок готівкою, як і купівлю валюти в 100% безпечних обмінних пунктах, неможливо.
Тому потрібно знати про способи захисту грошей від підробки, а також вміти користуватися цими рішеннями.
Як захищають гроші
У кожної країни є своя захист грошей від підробок. Купюри, що розробляються Центральний Банком та профільними фахівцями, зазвичай мають кілька ступенів захисту.
Якщо говорити про способи захисту банкнот від підробки, то тут можна виділити кілька найбільш популярних рішень.
- Водяні знаки. Такі способи захисту грошей від підробки застосовуються практично на всіх видах національних валют. Російські рублі не виняток. Суть в тому, що при вивченні банкноти під певним кутом або проти світла, проявляється портрет людини, або інше зображення;
- Захисні лінії. Зазвичай розташовуються збоку папери. Розглядається проти світла, а також під ультрафіолетом. Зазвичай лінія починає світитися;
- Рельєфна друк. Графічні елементи, які можна відчути при обмацуванні папери. Відчувається у вигляді нерівностей. Дозволяє розпізнати підробки, які просто роздруковані на принтері;
- Прихований текст. Представляє собою зазвичай цифрові позначення. Візуально можна помітити тільки під певним кутом;
- Підпису, печатки і штампи. У кожної купюри свої особливості. Часто на грошах наносять підпис голови Національного Банку;
- Мікротекст. Це повторювані написи, нанесені мінімальним розміром шрифту. При загальному розгляді здається звичайним цілісним елементом. Але якщо збільшити, то виявиться, що цей елемент сам складається з безлічі дрібних символів;
- Ультрафіолетовий захист. Дозволяє шляхом сканування під УФ сканером швидко визначити, підробка це чи ні. Тому в більшості магазинів на касах, а також у пунктах обміну валют завжди використовуються такі пристрої.
А про 1000 рублів можете дізнатися на фото внизу. Тут також є свої особливості, а також методи захисту.
Причому рівнів захисту стає все більше. Це веде до поступового зменшення кількості фальшивок на ринку.
чи Можна розпізнати підробку без спеціального обладнання
Так, зробити це цілком реально. Потрібно лише знати, чим можуть видавати себе підроблені банкноти.
наприклад, у 5000 рублів передбачена хороший захист банкнот від підробки. Але все одно такі купюри активно виробляють незаконним шляхом.
Ось кілька ознак, за якими можна розпізнати обман. Припустимо, захищені російські банкноти від підробок на прикладі 5000 купюри:
- при нахилі банкноти герб Хабаровська має переливатися;
- присутній водяний знак у вигляді портрета Муравйова-Амурського;
- якщо нахилити купюри, на лицьовій стороні нитка буде переливатися, а цифри числа 5000 пританцьовувати;
- при нахилі видно муарові смуги зеленого і червоного кольору;
- на просвіті під гербом можна побачити мікроперфорацію у вигляді 5000;
- по краях штрихи, а також емблема Банку Росії відчуваються як рельєфні і опуклі;
- цифри серійного номера банкноти поступово збільшуються зліва направо.
І подібні ознаки присутні на купюри різного номіналу. Причому у кожній з них можуть бути як загальні, так і індивідуальні системи захисту.
Що робити з підробленими грошима
на Жаль, 100% гарантії того, що вам ніколи не попадуться фальшивки, навіть якщо ви добре знаєте, як відрізнити гроші від підробки, немає.
Тому багатьом людям доводиться стикатися з тим, що в їхньому гаманці виявляються підроблені купюри. Як російські, так і іноземні.
Є кілька правил щодо того, що потрібно робити в таких ситуаціях.
- Перше правило. Завжди перевіряйте купюру, перш ніж покласти її в гаманець або кишеню. При наявності будь-яких сумнівів, не беріть. Або попросіть іншу. В іншому випадку взагалі скасувати угоду;
- Друге правило. Виявивши у себе фальшиву банкноту, не намагайтеся її використовувати. Часто виявляється так, що людина через неуважність бере підробку. Відчуваючи образу і злість, з’являється бажання скинути підроблені гроші комусь іншому, як би відновивши справедливість. Але тим самим ви порушуєте закон, пов’язаний з цінними паперами. В кращому випадку просто доведеться пояснювати правоохоронним органам, звідки у вас взялися фальшиві гроші. В гіршому може загрожувати реальний тюремний термін;
- Третє правило. Виявивши фальшивку, віднести її в банк. Є ймовірність, що купюра оригінальна, але просто має якісь пошкодження.
Експертиза в комерційних банках повинна проводитися абсолютно безкоштовно. Зазвичай перевірку проводять при клієнті, відразу.
Якщо купюра має пошкодження, але є оригінальною, то працівник банку зобов’язаний замінити її новою, без будь-якої комісії.
Якщо ж виникнуть сумніви щодо достовірності, тоді купюру відправлять на додаткову перевірку. Знову ж таки, підтвердивши її достовірність, кошти просто перерахують на рахунок, вказаний клієнтом.
Але якщо експертиза покаже, що це підробка, то розраховувати на компенсацію не варто. Відшкодовувати нічого банк не зобов’язаний в такій ситуації.
Підводимо підсумки
Виявити підроблені гроші можна за допомогою різних методів та досліджень.
Це робиться як простими, доступними кожному способами, так і шляхом спеціальних експертиз, з використанням професійного устаткування.
Одна справа, коли вам попалася одна купюра. І зовсім інше, якщо з вами розрахувалися цілою пачкою фальшивок. У цьому випадку обов’язково звертайтеся в правоохоронні органи. Детально опишіть, а також розкажіть, як це сталося, хто передав гроші. Тоді поліція може розшукати злочинця. І вже в судовому порядку ви, як постраждала сторона, можете отримати компенсацію в повному обсязі. Плюс виплати за моральну шкоду.
Покладатися на те, що вас це ніколи не торкнеться, точно не варто. Будьте пильними, а також гранично уважними. Особливо в ситуаціях, коли розраховуєтесь або щось продаєте у місцях з підвищеним ризиком зустріти там фальшиві купюри.
Врахуйте, якщо передати банкноту в банк, і вона виявиться несправжньою, її можуть тут же знищити, або поставити печатку, яка вказує на недійсність грошей.
Колись попадалися фальшиві гроші? Де і як це сталося? Як часто перевіряєте купюри? На які ознаки орієнтуєтеся? Наскільки часто це допомагало уникнути обману?
Чекаємо відповідей, а також цікавих історій з особистого досвіду.
На цьому все. Будемо прощатися. Спасибі за увагу!
Залишайте коментарі, задавайте питання і розповідайте про проект друзям!